Az államtitkár a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) által rendezett, a vadgazdálkodás aktuális kérdéseiről szóló konferencián elmondta, hogy a vadgazdálkodás jól működik, harmónia tapasztalható az agrár- és a vadgazdálkodók között, vagy legalábbis a viszonyt korábban romboló konfliktusok enyhültek az elmúlt néhány évben elfogadott jogszabályoknak köszönhetően.
Bitay Márton bízik abban, hogy a vadkárfelmérési protokoll elkészítésével és jogszabályi hátterével megteremthető lesz annak a lehetősége, hogy a gazdák és a vadászatra jogosultak az esetlegesen felmerülő vitákat ne szétszóródó szakértői vélemények alapján tereljék jogi útra, hanem egy megfelelően szabályozott problémarendezési rendszerben.
Győrffy Balázs, a NAK elnöke ismertette, hogy az egységes vadkárfelmérési útmutató annak érdekében jön létre, hogy a mező- és erdőgazdálkodásban a vad által okozott károk mennyiségének, a károsodott terület nagyságának, valamint a károk pénzbeli értékének meghatározása országosan egységesebb módszerekkel történjen. Az útmutató a vadászati szervezetek, illetve a kapcsolódó szakterületek tudományos műhelyei által készül, az agrárkamara és a vadászkamara szakmai és finanszírozói közreműködése mellett – tette hozzá.
A NAK elnöke szerint a feszültségek csökkentése, kezelése érdekében kiemelt jelentőséggel bír, hogy minden érintett fél a vadkár megelőzésére koncentráljon. Ezen a téren csak együttműködéssel, folyamatos kapcsolattartással, egymás tájékoztatásával lehet eredményt elérni, amely az új vadászati törvény szerint kötelezettsége is mindkét félnek. Ebben segítségükre lehet a falugazdász és a tájegységi fővadász hálózat. Úgy vélte, ha a vadkárt nem sikerült megelőzni, az a legfontosabb, hogy objektív, mindenki számára megnyugtató módon történjen meg a vadkár felmérése.
Jámbor László, az Országos Magyar Vadászkamara elnöke elmondta, hogy a testület az érdekképviseleti munka mellett jelentős szakmai kérdésekkel is foglalkozik, a vadgazdálkodási alap elindításával pedig forrás került a vadgazdálkodási ágazatba. A vadászkamara részt vett az afrikai sertéspestis kezelésével kapcsolatos ügyek rendezésében, mindezek mellett törekednek a környező országokkal a kétoldalú kapcsolat erősítésére is.
A vadkárfelmérési protokoll egyensúlyt teremthet a vadgazdálkodásban
Rendkívüli: teljes szankciómentességet kap Magyarország az orosz energiahordozók alól Általános és időkorlát nélküli szankciómentességet kap hazánk a Török Áramlat és a Barátság vezeték esetében is.
Totális magyar siker a Trump–Orbán csúcson, Szijjártó Péter nem bírta tovább titkolni: "Megvagyunk. Mindennel." Hamarosan rendkívüli sajtótájékoztatót tart a miniszterelnök.
Donald Trump: Az európai vezetők féltékenyek Orbán Viktorra, azt gondolják, bárcsak úgy cselekedtek volna, mint a magyar miniszterelnök Az Amerikai Egyesült Államokat és az Európát sújtó migráció kiemelt témája volt Orbán Viktor miniszterelnök és Donald Trump amerikai elnök közös sajtótájékoztatóján Washingtonban.
Sorsdöntő mondat Trumptól, amikor Orbán Viktort fogadta: Magyarország mentességet kaphat Amerikától – megtarthatja az orosz olajat Orbán Viktor szerint a kérdés létfontosságú egy tengerrel nem rendelkező országnak, és ezen múlhat, hogy újra lecsap-e hazánkra az energiaválság.
Amerika bejelentette: leválasztotta az európai kulcsországot az orosz gázról – Ukrajna máris óriási LNG-szerződést kötött vele Görögországból indulhat Európa belső része, így hazánk felé is az amerikai cseppfolyós földgáz.
Az ukránoknak éppen az a vadászgép kell nagyon, amilyen a magyaroknak is van: 2026-ban megkaphatják, de ez csak a kezdet – saját gyáruk lesz Ukrajna 2033-tól saját területén gyártaná a svéd Gripen vadászgépeket, míg az első gépek jövőre megérkezhetnek az országba. Szakmai értékelések szerint a Gripen a világ egyik legsokoldalúbb vadászrepülőgépe, amelyek fontos szerepet töltenek be a magyar légierőben is.