Az elmúlt években számos vásárlót vertek át a hirdetésekben alacsony árat ígérő, majd fizetés után, az áru leszállítása nélkül kámforrá váló csalók. Ráadásul a tilosban járók generálta ár és hirdetési verseny a tisztességes erdőgazdálkodók, kereskedők munkáját is jelentősen megnehezítette.
A Tűzifát okosan hirdetési felület (https://tuzifatokosan.nebih.gov.hu) létrehozásában a Nébih szakembereit kettős cél vezérelte. Egyrészt – az illegális fakereskedelem és fakereskedők elleni küzdelem részeként – a jogszerűen működő erdőgazdálkodók, földhasználók és faanyag kereskedelmi lánc szereplők támogatása, másrészt a tűzifavásárlók tájékozódásának könnyítése és csalóktól való megóvása.
Az Agrárminisztérium támogatásával létrejött online piactér ügyfélkapus azonosításhoz kötött. Ennek köszönhetően csak beazonosítható, a faanyagterméklánc-felügyeleti (EUTR) nyilvántartásban szereplő erdőgazdálkodók, vállalkozások tudnak hirdetést feltölteni, így zárva ki az illegális fakitermelésből élő csalókat.
A vásárlók a felületen megtalálhatják a lakóhelyükhöz legközelebb eső kereskedőket, ezáltal is minimalizálva a szállítási költségeket. A rendszer másik fontos, egyedülálló előnye, hogy lehetővé teszi a különböző feldolgozási formában és kiszerelésben értékesített tűzifa termékek (például ömlesztett, kalodás, big-bag, sarangolt) árainak összehasonlítását.
A Tűzifát okosan felület hatékonyan segíti a vásárlók és a tisztességes termelők, kereskedők egymásra találását. A rendszer a jövőben további funkciókkal (többek között megrendelő modullal) is bővül majd. A tudatos választás támogatása érdekében a szakemberek összegyűjtötték a tűzifavásárláskor leggyakrabban felmerülő kérdéseket és válaszokat is, amely útmutató ezen cikkünkben olvasható: https://portal.nebih.gov.hu/-/a-tuzifavasarlas-leggyakoribb-kerdesei
Elérhető a tűzifavásárlást megkönnyítő online piactér
2020. szeptember 22. – Tűzifavásárlást segítő online piacteret nyitott a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). A https://tuzifatokosan.nebih.gov.hu/ oldalon elérhető felület segítségével a vásárlók könnyen és átlátható módon informálódhatnak a lakóhelyük közelében elérhető kínálatról. Hirdetői oldalról ügyfélkapus azonosításhoz kötött a rendszer használata, megakadályozva ezzel az illegális, erdőirtásból származó tűzifát kínáló csalók megjelenését.
Háború közbeni nézeteltérés a szövetségesek közt: Trump nyíltan bírálta a brit miniszterelnököt Donald Trump csalódott Keir Starmer brit miniszterelnökben.
Elege lett Lázár János helyettesének, minden részletet feltárt a Budapest-Belgrád vasútvonalról: „Egyetlen szó sem igaz” Az Építési és Közlekedési Minisztérium szerin sajtóban megjelent híresztelések minden alapot nélkülöző tévedéseken alapulnak.
Óriási estek az eladások, bajban van a BYD – a szegedi gyár most lesz igazán fontos A kínai autógyártónak otthon egyre nagyobb versenyben kell helytállnia.
Barátság vezeték: Ficónak elfogyott a türelme, megüzente Ursula von der Leyennek, hogy még Zelenszkij előtt ő következik – "Európának el kell döntenie, kinek az oldalán áll" A szlovák kormányfő szerint Brüsszelnek döntenie kell: Ukrajnát támogatja-e, vagy saját tagállamai érdekeit védi.
Klímapolitikai öngól: hátat fordított az olajnak az USA leggazdagabb állama, most drágább a benzin, mint valaha A szigorú környezetvédelmi előírások finomítók bezárásához és magasabb fogyasztói árakhoz vezettek.
Végre: új hírek érkeztek Ukrajnából a Barátság vezetékről, ezt eddig nem mondták – megtörte Zelenszkij ellenállását Orbán Viktor? A Barátság ukrán szakaszának helyreállítása a végső fázisba érhetett: iparági források szerint a szakemberek már tesztelik a kőolajvezetéket.