A január 1-ével legalább 6 hónapos időszakra bevezetett fehérorosz embargó közvetlen és közvetett hatásainak feltérképezésére, valamint az esetleges válaszlépések, piaci intézkedések mérlegelésére válságtanácskozást tartott a Freshfel.
A krízismegbeszélésen Magyarországot a FruitVeB képviselte, a résztvevők között pedig az EU Mezőgazdasági Főigazgatóságának (DG Agri), Kereskedelmi Főigazgatóságának (DG Trade) és az External Action Services Minszki delegációjának tagjai is kifejtették meglátásaikat. A Freshfel és a DG-k által kiadott hivatalos kommüniké várhatóan a jövő héten jelenik meg, amit teljes egészében, magyar fordításban közlünk is.
Az embargó Magyarországot elsősorban az EU-s belső piacon maradó lengyel almakészletek miatt érintheti közvetett módon, pont ezért a FruitVeB is támogatja a célzott árukivonási tevékenység megindítását elsősorban a régebbi fajták (Gloster, Szampion, Ligol, Idared) esetében, különös tekintettel a piacról kivont tételek fokozott ellenőrzésére, nehogy a kivont lengyel áru szürke-fekete utakon búvópatakként mégis felbukkanjon valamilyen számunkra is fontos piacon.
Mivel a lengyelek által Fehéroroszországba szállított évi 160-180 ezer tonna alma nagy része a régebbi fajták közé tartozik, a további fajták uniós kínálatát az embargó várhatóan nem befolyásolja majd, viszont a szürkeimport kiszűrésére a hazai ellenőrzéseket is minden bizonnyal erősíteni kell. Az árukivonás keretében az iskoláknak, jótékonysági keretek között vagy a leginkább rászoruló rétegeknek történő gyümölcsosztás (a már bejáratott iskolagyümölcs programok megőrzésével) és a fogyasztás további ösztönzésére szólító marketing kampányok folytatását, új piaci lehetőségek felkutatását (elsősorban Afrika felé) szorgalmazza a szervezet, de ezekről a hivatalos Freshfel kommüniké fordításában részletesebben is beszámolunk majd.