A kertészet jövője múlik azon, hogy erősödnek a termelői szerveződések

Fotó: Török János / Délmagyarország
Ahhoz, hogy a kertészeti ágazat élni tudjon lehetőségeivel, erős, jól szervezett, demokratikus termelői együttműködésekre van szükség.

Megkerülhetetlen szerepük van a termelői szerveződéseknek a hazai kertészeti ágazat jövője szempontjából – hangzott el a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a FruitVeB szakmai együttműködésével szervezett konferenciáján. A piaci lehetőségek megfelelő szervezettség mellett kedvezőek lehetnek akár a hazai, akár a külpiacok tekintetében. Ahhoz azonban, hogy az ágazat élni tudjon ezzel, erős, jól szervezett, demokratikus termelői együttműködésekre van szükség.

– A kertészeti ágazat jövőjének kulcskérdése a szervezettség és a hatékonyság növelése. Az Európai Unióba lépésünk után húsz évvel sem értük el az EU átlagos integrációs szintjét – fogalmazott Balázs Viktor, a NAK környezeti fenntarthatóságért és innovációért felelős országos alelnöke a kamara által szervezett, „Termelői szervezetek a zöldség-gyümölcs ágazatban − Európai és hazai jó gyakorlatok bemutatása” című nemzetközi konferencián. Köszöntőjében felhívta a figyelmet arra, hogy a szervezettség jelenlegi szintje az ágazat egészének teljesítményét visszaveti. Olyan mértékű koncentráció zajlott le és zajlik a hazai kiskereskedelmi beszerzés oldalán és az exportpiacokon, amellyel egyéni szereplők nehezen vagy egyáltalán nem tudnak jó tárgyalópozícióhoz jutni. Mint mondta, fontos, hogy kimozdítsuk az ágazatot erről a holtpontról és olyan fejlődési irányba tereljük, amelyre a kertészeti termelésünk múltja predesztinálja. Ehhez elengedhetetlen a társzervezetekkel való együttműködés és közös gondolkodás – emelte ki az alelnök.

Elli Tsiforou, a Copa-Cogeca (a termelők és szövetkezetek legnagyobb európai képviseletének) főtitkára videóüzenetben köszöntötte a résztvevőket. Kiemelte: a szövetkezetek alapvető fontosságúak az európai agrárium számára; a fenntarthatóságban is kiemelt szerepük van, valamint gazdasági, társadalmi és szociális szempontból is. Ezért szerinte is, bátorítani kell a további együttműködéseket.

Hazánkban jelenleg 49 termelői szervezet működik a zöldség-gyümölcs ágazatban, ebből 41 rendelkezik operatív programmal. A szövetkezetek által megművelt terület nagysága 29 300 hektár körüli, az értékesített termés mennyisége 462 ezer tonna volt 2023-ban, a forgalmazott áru értéke elérte a 116 milliárd forintot. Erről Bittsánszky Márton, az Agrárminisztérium főosztályvezetője beszélt.

Nagypéter Sándor, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) alelnöke, a Délalföldi Kertészek Szövetkezetének elnök-ügyvezetője jelezte: az elmúlt néhány évben változás kezdődött el a hazai termelői szervezetek működését tekintve, ezt a tendenciát az előttünk álló időszakban fel kellene gyorsítani. Ennek egyik fontos pillére lehet a nemzetközi együttműködések elősegítése. Fontosnak nevezte, hogy a termelői szerveződések nemcsak itthon, hanem nemzetközi szinten is összefogjanak. Együtt erősebbek vagyunk, meg tudjuk védeni az európai termelést és fel tudjuk venni a versenyt a globális kereskedelemmel szemben – hangsúlyozta Nagypéter Sándor.

Dr. Kozak Anita, a NAK vezető kertészeti szakértője a kamara által 2023-ban a témában végzett átfogó kutatás eredményeit ismertette. Eszerint hazánk európai uniós csatlakozásakor számos termelői szerveződés alakult, azonban azt követően elindult egy koncentrációs, letisztulási folyamat. Az elmúlt évtizedben csökkenő taglétszám és termőterület mellett alig változott, 20% körül mozgott a TÉSZ-ek részesedése az ágazat bruttó termelési értékéből. 2021-től pedig negatív irányba látszik elmozdulni az integráció szintje, mivel az ágazat stagnálása mellett csökken a TÉSZ-ek részesedése.

Az agrárgazdasági kamara elkötelezett a termelők szervezettségének növelése mellett, ezért a jövő évben szakmai rendezvénysorozatot indít, a szövetkezés iránti termelői bizalom visszaállítását célozva.

Ezek is érdekelhetnek

Ajánlataink