Egyedülálló hálózat jött létre a magyar agrár kutatás-fejlesztési szektorban

Forrás: Törökszentmiklósi Mezőgazdasági Zrt.
A Törökszentmiklósi Mezőgazdasági Zrt. vezette kutatás-fejlesztési és innovációs konzorcium sikeres projektet valósított meg a Széchenyi 2020 Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program keretében. „A Pannon régió növényeinek genetikai hasznosítása” című projekt az Európai Unió és a magyar kormány 1,604 milliárd forint támogatásával valósult meg.

A több helyszínen megvalósuló, négy éves kutatási folyamatban a konzorciumvezető Törökszentmiklósi Mezőgazdasági Zrt. mellett a Debreceni Egyetem, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, a Gabonakutató Nonprofit Kft. és a Soproni Egyetem vett részt. A megvalósítás több, mint 4 éve során, összesen mintegy 160 fő kutató, szakértő és segítő személyzet, 22 kutatási téma mentén fejtette ki tevékenységét. A projekt fő célja az volt, hogy megalapozza a klímaváltozáshoz adaptálható, a száraz-kontinentális éghajlaton elterjeszthető fajok, fajták termeszthetőségét.

A kutatási folyamatokba bevont növények, az új technológiák és módszerek mindegyike a Pannon régió növényei genetikai állományának megőrzését és fenntartását hivatottak szolgálni. A projekt által priorizált ipari (alkalmazott) kutatási, kísérleti fejlesztési irányok és a későbbi felhasználási területek az alábbiak voltak: Zöldfelületi gazdálkodás, Érzékeny területek szántóföldi hasznosítására alkalmas növények genetikai kutatása, Fitoremediációs és energianövények, Hatóanyagáért termesztett növények, Növényvédelem és Informatikai kutatói együttműködés, Agrárökonómia.

A projekt keretében erősödött a hazai kutatás-fejlesztési infrastruktúra: Tudáspark és kutatói Törzsültetvény, a növények előnevelését szolgáló Üvegházi infrastruktúra és gépészeti fejlesztések, kutatási célokat szolgáló öntözőhálózat épült ki. Eszközbeszerzések során kutatási célokat szolgáló gépek, berendezések, méréseket szolgáló és laboratóriumi eszközök kerültek beszerzésre. A kutatási folyamatokat elősegítették továbbá a beszerzett anyagok, vegyszerek, kis értékű eszközök. A projekt a kutatók személyi jellegű költségeit, a kutatók együttműködését támogatta, valamint speciális szolgáltatások igénybe vétele segített elérni a projekt által kitűzött célokat.

A projekt eredményeként egyedülálló együttműködési hálózat jött létre a magyar agrár kutatás-fejlesztési szektorban, továbbá tucatnyi új, piacosítható termék, módszer, technológia keletkezett, amelyek a következő években érik el árbevétel növelő hatásukat a Törökszentmiklósi Mezőgazdasági Zrt-nél. A Konzorciumvezető szervezetnél a projekt hatásaként nő majd a kutatás-fejlesztési ráfordítások összege, ami a jövőben erősíti a vállalkozás piaci pozícióit.

Ezek is érdekelhetnek

Ajánlataink