Stabil finanszírozásra van szükségük a gazdáknak Nagy István agrárminiszter szerint, aki fontos finanszírozási eszköznek nevezte a járvány kedvezőtlen hatásait ellensúlyozó Agrár Széchenyi újraindítási és beruházási hitelt, amely a 2011 óta elérhető Agrár Széchenyi-kártya folyószámlahitelt követte. Úgy véli, a KAVOSZ Zrt. koordinálásával működő Széchenyi Kártya Program termékei rugalmas, gyorsan elérhető, hatékony segítséget jelentenek a gazdáknak, akik minden visszajelzés szerint jól fizető, megbízható törlesztők. Az agrártárca a hitelköltségek csökkentésével mind a hitelfelvevők, mind a hitelnyújtók kockázatát mérsékli.
A járvány alatt a tárca mintegy százmilliárd forintnyi folyószámlahitelhez nyújtott kiemelt támogatást, a piaci vagy időjárási körülmények miatt nehéz helyzetbe került agrárvállalkozók számára csaknem kamat- és költségmentes hitelt biztosít. Nagy István bízik benne, hogy a jól bevált finanszírozási megoldások sikerrel működhetnek tovább, hiszen 2027-ig majdnem 4300 milliárd forint támogatás igényelhető. A következő években azt kell elérni, hogy ezek a források erősítsék az élelmiszeripar versenyképességét, javítsák a termelés hatékonyságát.
Az élelmiszer-ellátás biztonsága múlhat az agrárvállalkozók hitelezésén – mondta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, aki a KAVOSZ igazgatósági elnöke is.
Felidézte, hogy 2011 óta az Agrár Széchenyi-kártya csaknem 371 milliárd forint hitelkihelyezést biztosított 29 ezer szerződésen keresztül. A járvány kezdete, 2020 áprilisa óta emelt keretösszeggel, minisztériumi költségtámogatással kaphatnak kiemelt segítséget a gazdák, a kihelyezések összege elérte a 96 milliárd forintot. Krisán László, a KAVOSZ Zrt. vezérigazgatója szerint az együttműködés a válság kezdetekor különösen fontosnak bizonyult, ennek köszönhető, hogy két éve rendkívül gyorsan jött létre a kamat-, díj- és költségmentességet biztosító megoldás.
Gyöngyösi Balázs