Gazdálkodás 2024. október 22. Rövid távú kilátások az EU gabona és olajos magvak piacán Tekintve a hazai szántóföldi növénytermesztés előtt tornyosuló kihívásokat, nagyon nem mindegy, hogy a kontinens milyen képet mutat e téren. Tudjuk, hogy nem csak nálunk változott meg a klíma, de azt is, hogy a világon nálunk emelkedik leggyorsabban az átlaghőmérséklet. A lépéskényszer tehát nálunk a legsürgetőbb. Az ezzel kapcsolatos gazdálkodói döntésekhez a piaci helyzet ismeret elengedhetetlen. Lássuk, mit tart az EU szakmai műhelye a gabonafélék és olajos magvak rövid kilátásairól.
Gazdálkodás 2024. október 19. A vízválság a GDP 8%-át veszélyezteti a magas jövedelmű országokban – figyelmeztet egy friss jelentés Egy friss jelentés azt is megállapítja, hogy a túlhasználatot ösztönző támogatások a válságot leginkább kiváltó tényezők közé tartoznak.
Gazdálkodás 2024. október 16. Az Európai Unió lemaradhat az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás versenyében A 2014–2020-as időszakra legalább 8 milliárd eurót, a 2021–2027-es időszakra pedig legalább 26 milliárd eurót irányoztak elő az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásra. A vizsgált projektek többsége nyomán nőtt az alkalmazkodóképesség, de mintegy 40%-uk nem vagy csak kismértékben ért el hatást.
Gazdálkodás 2024. szeptember 5. Eltűnhet a málna, terem a banán, új háziállatok lesznek a magyar mezőgazdaságban Aggasztó a helyzet a klímaváltozás miatt a Kárpát-medencében. Olyan növényfajok tűnhetnek el, amik valaha jól érezték magukat a térségben, azonban most már nem megfelelő a klíma számukra – hívta fel a figyelmet a MATE.
Közélet 2024. augusztus 28. Agrárstratégiai gondolatok 2. – Aki nem lép, az kilép Mit jelent a globális felmelegedés a mezőgazdaság termelésszerkezetében itthon, és Európában? Hogyan reagálnak a magyar gazdák, mit kell tenni, hogy ne csak elmélet legyen a magyar mezőgazdaság pozitív jövőképe? Ezekről a kérdésekről szól Fórián Zoltán, az Erste Agrár Központ, -Elemzés vezető agrárszakértőjének írása.