Ezek a legfontosabb tudnivalók a cégalapítással kapcsolatban

Többnyire milyen cégformákat választanak a cégalapítók? Milyen feltételrendszernek kell megfelelni a vállalkozás elindításához? Milyen aprólékos lépésekből áll a legtöbb esetben egy cégalapítás? Összefoglalónkban minden fontos kérdést megválaszolunk a témával kapcsolatban.

Többnyire milyen cégformákat választanak a cégalapítók?

Elsősorban azt érdemes tisztázni a cégalapítás előtt, hogy milyen cégformát lehet választani. Leggyakrabban a bt.-re, valamint az egyszemélyes vagy a többszemélyes kft.-re esik a választás. A bt., vagyis a betéti társaság alapításához legalább két tagra van szükség, egy beltagra és egy kültagra. A betéti társaság esetében a beltag korlátlanul felelős a cég tartozásaiért, míg a kültag csupán a betett betét erejéig felel a vállalkozás kötelezettségeiért. A beltag nem lehet egyszerre két helyen is korlátlanul felelős személy, vagyis nem lehet egyéni vállalkozó, sem pedig más betéti társaságban beltag. A bt. mellett népszerű a kft., vagyis a korlátolt felelősségű társaság, amely lehet egyszemélyes és többszemélyes is. A kft. nem jár korlátlan felelősséggel.

Fotó: Freepic

A minimális törzstőke legalább hárommillió forint kell, hogy legyen az egyszemélyes és a többszemélyes kft. esetében egyaránt. Az egyszemélyes kft.-t, ahogy a neve is jelzi, egyetlen személy alapíthatja, aki akár az ügyvezető is lehet. A többszemélyes kft. értelemszerűen több taggal is rendelkezhet. A nyereségből történő részesedés a legtöbb esetben a tagok törzsbetétéhez igazodik, eszerint osztják el azt a felek. Természetesen ettől el lehet térni, azonban azt a társasági szerződésben mindig rögzíteni kell.

Milyen feltételrendszernek kell megfelelni? Milyen lépésekből áll a cégalapítás?

Néhány alapvető feltételnek meg kell felelnie az alapítónak a cégalapításhoz. Ugyan három millió forint a kft minimális törzstőkéje, de az alapító dönti el, hogy azt két éven belül mikor akarja rendezni. Ilyen módon akár nulla forinttal is el lehet indulni. Magyarán a tőke megléte nem feltétele a cégalapításnak.

Nagyon fontos még, hogy az alapító és az ügyvezető ne legyen eltiltás alatt, és az okmányaik is rendben legyenek. Eltiltásra akkor kerülhet sor, ha valakinek például törölték egy korábbi cégét adótartozás miatt. A bűntetett előélet is akadályozó tényező. Továbbá alapvető feltétel, hogy az adott cég székhelyhasználata jogszerű legyen. Ez azt jelenti, hogy az alapító tulajdonában vagy haszonélvezetében kell álljon az ingatlan, vagy pedig rendelkeznie kell székhelyhasználati hozzájárulással. Amennyiben nem tud igazolható székhelyet biztosítani az ügyvéd felé a cégalapító, lehetősége van azt beszerezni egy székhelyszolgáltatótól. Ilyen székhelyszolgáltató illetve irodabérlettel foglalkozó cég a Gross Office Kft. is. A cég ügyvezetője Gálusz Gábor szerint egyszerűen tud lezajlani egy ilyen folyamat. Egy egyszerű telefonos megkeresés és e-mailben történő adatleadás után, lefuttatnak egy kockázatelemzést, hogy kiszűrjék és megóvják a többi ügyfelüket a gyanús cégvezetőktől és utána akár egy órán belül a székhelyhez a hozzájáruló nyilatkozatot, tulajdoni lapot elektronikusan e-mailben ki tudják adni, akár az ügyfél ügyvédjének közvetlenül megküldve. Székhelyszolgáltatásra lehetőség van az iparűzési mentes pesti megyei Újlengyelben is.

Utána az ügyvédnél már aláírhatják a cégpapírokat, és néhány napon belül meg is történhet a kívánt cég bejegyzése.

Ezek is érdekelhetnek

Ajánlataink